Dieta – czy warto stosować wyrzeczenia?

Wielu z nas słowo „dieta” automatycznie przywodzi na myśl wyrzeczenie, drakońskie wysiłki i zmniejszenie jakości posiłków. Skąd taki mit? Współczesna dietetyka idzie w kierunku poprawy jakości spożywanej żywności i bilansowania składników a nie ograniczania i stania z batem nad głową. Dobry dietetyk to osoba, która wspiera w wychodzeniu ze złych nawyków żywieniowych, uczy prawidłowych, a nie narzuca nic na siłę.

Dietetyk przede wszystkim przeprowadza rzetelną i szczegółową rozmowę z osobą, która do niego przychodzi. Pyta o plan posiłków, ich częstotliwość, jakość dobieranych produktów itp. Zapoznaje się z dotychczasowym doświadczeniem z dietą. Stara się maksymalnie poznać, co motywuje danego klienta do podjęcia diety. Dla jednych bowiem jest to wymóg zdrowotny, inni chcą po prostu zrzucić zbędne kilogramy, a jeszcze inni poznać właściwe sposoby żywienia.

Dietetyk w KrakowieW zależności od potrzeby indywidualnej mój dietetyk w Krakowie ustala planowany jadłospis na określony czas. Również w trakcie rozmowy dowiaduje się, jakie się ulubione produkty czy posiłki danej osoby. Dieta współcześnie stosowana zakłada bowiem, że nie chodzi o ilość, ale przede wszystkim jakość jedzenia. Ważne jest, by było smaczne i zdrowe, a nie tylko wartościowe pod względem składników odżywczych, ale bez walorów smakowych. Dobry dietetyk wspólnie z klientem ustala rodzaj i częstotliwość posiłków. Wiele zależy do trybu życia, rodzaju i czasu wykonywanej pracy oraz innych czynników. Inaczej układa się bowiem plan żywieniowy dla osoby, która jest sama, a inaczej dla członka rodziny. Trzeba wziąć pod uwagę wszelkie poboczne kwestie.

Przy dolegliwościach i schorzeniach oraz chorobach przewlekłych, pierwszą rzeczą jaką zaleca dietetyk jest przeprowadzenie kompleksowych badań (np. morfologia, usg i inne). Dopiero po zapoznaniu się ze szczegółową historią zdrowia klienta, może podjąć właściwe dla niego działania. Nie ma bowiem jednego schematu dla wszystkich. Tylko współpraca z dietetykiem, chęci i współpraca przynosi pożądane efekty. Po zapoznaniu się, nauczeniu i wdrożeniu w życie nowych zasad (czas trwania tego procesu jest również zależny od osoby), dietetyk staje się „aniołem stróżem”, który podczas określonych w czasie wizyt pokazuje, gdzie jest dobra droga, a w którym miejscu nastąpiło „zboczenie z kursu”.

Dodaj komentarz